За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Сьогодні фінансове співтовариство в Україні і не тільки говорить про те, щоб забрати заарештовані резерви Росії в країнах Заходу. Про те, як можна було б це зробити, не затягуючи судові розгляди на довгі роки, у колонці для «Мінфіну» написав Михайло Федоров, незалежний фінансовий аналітик.
Розмір цих резервів, якщо брати до уваги ЦБ Росії, становить понад $300 млрд в еквіваленті, і до $1 трлн, якщо брати до уваги не лише державні
Але країни Заходу, як відомо, стоять на принципі непорушності приватної власності. А тому забрати ці кошти без юридичних підстав дуже складно. Є, звичайно, шлях, яким дані кошти будуть вилучені на користь України в результаті судів. Але в цьому питанні треба враховувати, що суди можуть тривати роками та навіть десятиліттями. І що ще важливо, сума, яку потенційно можна буде відсудити, може бути не дуже великою, оскільки суди зможуть задовольнити лише прямі збитки. І до того ж, висока інфляція у світі через багато років може дуже знецінити відшкодовану суму.
З іншого боку, навряд чи Кремль сам під час підписання мирного договору чи чогось подібного піде на репарації. А тому питання щодо репарацій може зависнути в повітрі без реальної практичної реалізації на багато років.
Але поміркувавши, все ж таки можна знайти спосіб, за якого Україна зможе отримати репарації не колись потім, а майже відразу. Тоді, коли країні найбільше будуть потрібні гроші на відновлення. І формула за репараціями може бути такою.
Заморожені резерви Кремля можна буде розморозити з митом, наприклад, 50% на користь України. У цьому випадку Захід може запропонувати РФ спеціальну процедуру розморожування, де росіяни самі підпишуть папір, за рахунок якого виникнуть юридичні підстави для відчуження половини резервів.
Образно — якщо хочете гроші назад, то можете повернути половину, але за згодою на передачу іншої половини Україні.
Так Україна може отримати понад 150 млрд доларів в еквіваленті тільки за резервами ЦБ РФ. І отримати їх швидко!
Таку ж формулу можна запропонувати й іншим юридичним та фізичним особам із Росії, чиї кошти були заморожені. У цьому випадку загальний потенціал за репараціями може зрости майже до 500 млрд доларів.
У разі їхньої незгоди, їхні кошти залишаться замороженими. З огляду на те, що зараз у світі висока інфляція, і загалом вона зберігатиметься ще довго, то через 10 років заморожені кошти самі по собі втратять половину вартості. Але навіть при цьому, і через 10 років їх не буде повернено.
Можливо, російська влада через гординю не піде на такий крок, проте компанії та олігархи цілком можуть скористатися таким вікном можливостей, і Україна справді зможе отримати пристойний обсяг грошей. Але в цій формулі не можна виключати і того, що й російська влада теж піде на цей крок. Можливо, не відразу, і не теперішня, але згодом погодиться.
Читайте таож:
Із мінусів такої дії варто розуміти, що гроші отримає не лише Україна, а й Росія. А кожен
Якщо Україна буде здатною ефективніше використовувати ці кошти, якщо ці кошти підуть їй на користь більше, ніж країні-агресору, — то такий варіант можливий.
І плюс треба враховувати, що ті ж російські олігархи за нинішніх умов навряд чи вкладуть кошти в економіку РФ. А ефект для Росії загалом від розморожених коштів, ймовірніше, буде набагато меншим, ніж ефект від того ж обсягу коштів для України.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...