За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Після дуже короткої паузи готівковий валютний ринок знову запрацював. Поступово він набирає обертів, особливо в західних областях країни, де поки що немає особливих руйнувань цивільної інфраструктури, працює більшість компаній і куди переїхало чимало великих фірм зі своїм персоналом.
Левова частка валютних операцій припадає на обмінки фінкомпаній.
По-перше, навіть
По-друге, заборона НБУ на продаж готівкової валюти громадянам (за винятком певних операцій) перетворює банки практично на нетто-покупців валюти на ринку.
До того ж, банки прив'язані до офіційного курсу
Обмінники фінкомпаній встановлюють привабливіші курси не лише з викупу валюти у населення, а й з продажу. Схоже, вони особливо не озираються на вказівки Нацбанку. Таким чином, зараз обмінки фінкомпаній практично поза конкуренцією і активно цим користуються.
За даними опитаних «Мінфіном» власників мереж обмінників фінкомпаній, через стрімку міграцію громадян у західні регіони обсяг валютообмінних операцій там зріс на 25%-45%, порівнюючи із довоєнним, залежно від області.
Особливо б'є рекорди ринок Львова, Чернівців, Тернополя, Хмельницького. Пожвавилася торгівля валютою і в Одеському регіоні, самій Одесі, Дніпропетровській області та Дніпрі.
Частково працює валютообмінний ринок і в Києві, але через військові дії у Київській області його обороти суттєво впали. За різними оцінками — до 50−60% довоєнного рівня.
Сходу ж країни та частині південних регіонів України поки що точно не до валютообміну. Там поки що відбуваються лише разові ситуативні угоди.
Обмінники фінкомпаній зараз дуже мобільно реагують на поведінку, настрій та співвідношення попиту та пропозиції щодо готівкової валюти у своїх регіонах, що й забезпечує їм непогані доходи за даними операціями.
Цього тижня вони продовжать виставляти дуже широкий спред між купівлею та продажем валюти через підвищені військові та валютні ризики. І орієнтуватимуться на ситуацію саме у своїх регіонах.
За доларом спред перебуватиме у дуже широких межах від 40−75 копійок у відносно спокійних місцях і до 1,5−4 гривень і навіть більше — у прифронтових містах.
За євро — від 60−90 копійок у західних областях і навіть до 6−8 гривень у районах, близьких до бойових дій.
Читайте також:
Варто визнати, що виплата урядом 6500 гривень громадянам та ФОПам, які постраждали від військових дій, а також виплати вимушеним переселенцям на дітей та дорослих призведуть до певного додаткового тиску на готівковий курс. Ці гроші можна витратити на будь-які цілі — від оплати комуналки до зняття готівкою.
Тільки за 22 березня, за даними Міністерства економіки, у рамках програми «єПідтримка» виплати отримали перші 1,2 млн українців на суму понад 7,6 мільярда гривень. А заявок на отримання допомоги від держави вже подано понад 3,1 мільйони. Уряд обіцяє продовжити ці виплати найближчим часом.
Вплив цього фактора на курс міг бути сильнішим, але витрати громадян стрімко зростають. Дається взнаки повзуче зростання цін на продукти та послуги (попри всі зусилля уряду, все продовжує дорожчати). Крім того, значна частина переміщених громадян несе витрати на оренду житла тощо.
Читайте також:
Це істотно стримує зростання котирувань валютного ринку. Багато хто або витрачає валютні заощадження на покриття цих витрат, або просто не має коштів на купівлю валюти у воєнний час.
Збережеться цього тижня і прив'язка цінників фінансистів до обсягів угод. У спокійніших регіонах України при купівлі від 1000 доларів в еквіваленті обмінки можуть запропонувати оптовий курс і поступитися близько 5−15 копійок на доларі. Але що ближче до фронту, то котирування вищі, а згідливість власників обмінників — дедалі менша. Де-не-де навіть купівля суми від 500 доларів вже стане проблематичною.
Загалом готівковий валютний ринок цього тижня залишиться дуже сумбурним, ситуативним та нервозним. Будь-які новини щодо проведення військових дій чи політичні події, пов'язані з війною в Україні, негайно відбиватимуться на цінниках обмінок та на поведінці фінансистів.
За прогнозом «Мінфіну», готівковий курс в
За доларом:
За євро:
Оскільки значна частина населення серед вимушених переселенців чи громадян, які живуть у зоні бойових дій, зараз перебуває у стресовому стані, — дуже часто недобросовісні власники обмінників користуються цим. Вони виставляють неадекватні котирування як прийому валюти, так і її продажу.
Під час здійснення таких операцій «Мінфін» радить усім бути дуже уважними та підбирати оптимальні котирування. Їх діапазон у кожному регіоні можна переглянути у додатку «Мінфін Валюта». Адже паніка завжди завдає лише втрат.
Встановити додаток та залишити відгук про «Мінфін Валюту» можна за посиланнями:
App Store:
Google Play:
AppGallery:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...