За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
25 березня набула чинності угода між польським та українським Нацбанками щодо обміну готівкової гривні на польські злоті за максимально вигідним курсом. Вже відомо, що така можливість надаватиметься
«Мінфін» розбирався, як підібрати оптимальний варіант обміну.
На сьогодні до Польщі вже виїхало понад 2 млн українців. Здебільшого це біженці — жінки та діти. Деякі їдуть транзитом до інших країн Європи, але більшість осідає саме у Польщі.
Ті, хто встиг перед від'їздом «залити» гривню на картки українських банків, фактично не мають проблем. «Мінфін» уже писав,
А ось для українців, які привезли з собою кеш, як і раніше, актуальне питання: де і як можна вигідно обміняти готівкову гривню на польські злоті.
У
За фактом, 24 лютого правління Національного банку Польщі виділило НБУ 4 млрд злотих на умовах валютного свопу, що склало на той момент $950 млн в еквіваленті.
18 березня український і польський Нацбанки
українці здають готівкову валюту в межах 10 тисяч гривень на особу та отримують злоті, за максимально наближеним до офіційного курсу;
уповноважені польські банки, здійснивши такий обмін на готівкову гривню, проводять її інкасацію;
Національний банк Польщі викуповує цю гривневу готівку у місцевих комерційних банків за встановленим курсом;
Отриману гривню польський регулятор продає НБУ за тим самим курсом. Але з урахуванням супутніх витрат на проведення обміну.
За попередньою домовленістю обсяг таких операцій із готівковою гривнею обмежений сумою до 10 млрд грн, що становить близько $342 млн за офіційним курсом 29,2549 гривень за
За операціями, що проводяться безготівкою через картки, — курс обміну залежить від платіжної системи.
Нагадаємо, що з 24 лютого НБУ тримав офіційний
Із урахуванням потреб громадян та для запобігання відтоку капіталу, НБУ 21 березня
збільшив щоденний ліміт на зняття готівки в Україні з рахунків в іноземній валюті з 30 тис грн до 100 тис грн (в еквіваленті).
цей ліміт також поширюється на зняття валюти за кордоном із рахунків в іноземній валюті, відкритих в українських банках.
встановлено ліміт на зняття валюти з гривневих рахунків обсягом до 100 тис грн на місяць.
дав можливість без обмежень перераховувати кошти на оплату навчання на рахунки навчальних закладів за кордоном. Можна також оплачувати витрати, пов'язані зі смертю громадян, лікування в іноземних медичних закладах та транспортування хворих. Українці можуть також розраховуватись своїми картками за товари та послуги.
Окрім цього, для припинення «схем» із виведення валюти — загальним лімітом у 100 тис грн (в еквіваленті) на місяць обмежені операції:
— переказ коштів на рахунки фізичних осіб за кордоном із використанням реквізитів платіжних карток платника та одержувача (тобто P2P-перекази);
— здійснення операцій з використанням платіжних карток для придбання активів, що безпосередньо конвертуються (обмінюються) на грошові кошти та належать до операцій quasi cash. Серед таких операцій: поповнення електронних гаманців, брокерських чи форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів, що обмежить виведення валюти з України шляхом купівлі криптовалюти за гривню.
У результаті НБУ закриває два завдання. З одного боку — забезпечує для біженців можливість самостійного фінансування своїх витрат на облаштування на новому місці і при цьому захищає їх від некоректних втрат при перерахунку гривні у валюту при проведенні валютообміну. З іншого боку — намагається максимально обмежити виведення капіталу з країни за рахунок різних схем.
Враховуючи те, що основний обсяг українських біженців йде через Польщу, нині для більш ніж 2 мільйонів осіб стає актуальним курс пари гривня/злотий.
Цікавими для них є як котирування злотого в Україні, так і в Польщі. Адже багато хто й зараз перетинає кордон із Польщею і хоче для себе розуміти, де їм вигідніше обміняти гривню на злотий.
Цікаво, що у найближчому прикордонні з Польщею цей обмін відбувається зі значно меншим спредом, ніж, наприклад, у столиці.
А ось як виглядали котирування польських обмінників на 24 березня у Варшаві:
В Кракові:
Тому, якщо у вас є час для ухвалення рішення про місце валютообміну — радимо докласти зусиль, аби мінімізувати витрати на цю операцію і потім не ставати заручниками ситуації.
Багато корисної інформації щодо оптимального підбору курсу обміну вам може дати і додаток «Мінфін-валюта», де ви за фактом можете бачити котирування та адреси обмінників, які працюють із польським злотим.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...