За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА), до якого входять уряди 31 країни, розробило план. Його мета — зменшити залежність Європи від російського газу на третину протягом року.
Агентство стверджує, що план знаходиться в рамках «Європейської зеленої угоди», яка передбачає зменшення викидів парникових газів до 2030 на 55%, порівнюючи з рівнем 2020 року, —
У 2021 році ЄС імпортував близько 155 мільярдів кубометрів природного газу з Росії. Це майже 45% від європейського імпорту та 40% від обсягу використаного Європою газу, — стверджує МЕА. Найшвидшим рішенням було б спалювати замість вугілля газ, але це йде врозріз із кліматичними цілями ЄС.
План МЕА передбачає рішення, які мають забезпечити диверсифікацію поставок газу, не жертвуючи екологічністю.
Не поновлювати газові контракти з РФ. Наразі ЄС має контракт із Газпромом на імпорт понад 1 млрд кубометрів на рік. Термін дії контракту спливає наприкінці року. ЄС рекомендують не поновлювати цей та інші контракти.
Замінити контракти з РФ контрактами з іншими постачальниками. Внутрішній видобуток природного газу та імпорт із неросійських джерел, зокрема з Азербайджану та Норвегії, за планом має зрости протягом наступного року на 10 млрд кубометрів. Але МЕА радить ЄС піти ще далі та збільшити імпорт зрідженого природного газу (ЗПГ).
Крім того, агентство рекомендує блоку збільшити імпорт біогазу та біометану, а також водню. Однак в МЕА визнають, що розбудова ланцюгів поставок у цих секторах займе певний час.
Зберігати більше газу. Запаси газу створюють буфер на випадок екстремальної погоди, криз або війни. МЕА рекомендує заповнити сховища на 90% до 1 жовтня, щоб обігріти будинки під час зими.
Прискорити розбудову галузі відновлюваної енергетики. Цього року ЄС має збільшити генерацію з відновлювальних джерел на 15%, завдяки зростанню інвестицій у сонячні та вітрові електростанції. МЕА вважає, що цей процес можна прискорити, якщо зменшити затримку у видачі дозволів. Це вимагатиме більше адміністративних працівників, що дасть змогу покращити комунікації між регуляторами, встановити більш зрозумілі терміни та перевести частину процесів у цифровий формат.
Зберегти в повному обсязі існуючі ядерні та біоенергетичні електростанції. Атомні електростанції виробляють енергію, не викидаючи парникових газів. Також очікується, що нова АЕС у Фінляндії вийде на комерційний рівень енергогенерації вже цього року, що допоможе Європі досягти своїх цілей щодо викидів в атмосферу.
Хоча невелика кількість ядерних реакторів за планом мали бути зупинені у 2022 та 2023, вони наразі заходяться у робочому стані. Якщо вони працюватимуть, Європа зможе зменшити свою потребу у російському природному газі. Біоенергетичні електростанції також працюють лише на 50% від своєї потужності.
Читайте також:
Захистити вразливі категорії споживачів. Стрибок цін на електроенергію поставив багатьох споживачів у скрутне становище. ЄС має бути готовий підтримати малозабезпечені категорії населення. Один зі способів, запропонованих агентством, — це тимчасовий податок на надвисокі прибутки енергетичних компаній, та використати доходи від нього на субсидії вразливим споживачам.
Прискорити заміну газових бойлерів на теплові насоси. Подвоївши темпи встановлення теплових насосів, ЄС зможе в перший же рік заощадити близько 2 млрд газу, — стверджує МЕА. За оцінками агентства, така програма обійдеться у $16,3 млрд.
Прискорити програми збільшення енергоефективності будівель та фабрик. ЄС щороку переоснащує близько 1% своїх будівель для збільшення енергоефективності. Для максимізації ефекту ЄС має сконцентруватися на найменш ефективних будинках та нежитлових приміщеннях.
Також МЕА рекомендує прискорити установку невеликих термостатів, які дозволять зменшити споживання енергії. Для цього можна, наприклад, виділяти субсидії на їх встановлення.
Читайте також:
Попросити громадськість зменшити опалення. Середня температура більшості будівель — близько 22 градусів Цельсія. Якщо споживачі знизять її всього на 1 градус, попит на газ можна зменшити на 10 млрд кубометрів.
Підвищити надійність мережі з низьким рівнем викидів. МЕА рекомендує ЄС зосередитися на гнучкості електромережі, зробивши її стійкішою як до сезонних змін, так і до короткострокових стрибків попиту. Наразі для стабілізації мережі використовуються запаси природного газу.
Є багато способів підвищити надійність та адаптивність мережі. Зокрема, це можна зробити за допомогою батарей або інших технологій зберігання енергії. Такі низьковуглецеві гази, як біометан, водень чи синтетичний метан, можуть допомогти у підвищенні надійності, але не зможуть самостійно задовольнити попит на енергію.
Варто зазначити, що ЄС готує власний план, який, за попередніми даними, передбачає зменшення залежності від російського газу на 80% вже наступного року.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...