За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
У 2022 році держбанки можуть продати значні обсяги непрацюючих кредитів. Інвестори, які ризикнуть увійти на український ринок в цей період, зможуть розраховувати на вигідні угоди. Чому це так і як проходитиме розпродаж «поганих» боргів, «Мінфіну» розповів Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, КПМГ Україна.
Зменшення рівня проблемних кредитів може стати важливим кроком до вивільнення як капіталу, так і організаційних ресурсів банків для активізації нового кредитування.
На даний момент показник непрацюючих кредитів у приватному секторі банківської системи України (окрім російських банків) становить приблизно 10%. Більшість непрацюючих кредитів знаходяться на балансах державних банків (
Найбільше непрацюючих кредитів має Приватбанк (на який припадає майже чверть активів банківської системи України). Однак, приблизно 85% непрацюючих кредитів Приватбанку (близько $5,5 млрд) пов’язані з операціями колишніх акціонерів. Якщо ж їх виключити, то загальний рівень непрацюючих кредитів у державних банках оцінюється в близько $4,5 млрд. Наразі керівництво державних банків розглядає можливість продажу більшості цих непрацюючих кредитів протягом 2022−2023 років.
Читайте також:
У квітні 2020 року Кабінет Міністрів України дав «зелене світло» державним банкам на продаж непрацюючих кредитів за ціною, нижчою за їх номінальну вартість. До цього не існувало конкретного правового поля для таких операцій, і тому держбанки вдавалися до інших методів (реструктуризації, звернення стягнення), замість продажу прав вимоги.
Протягом останніх півтора року державні банки розробляли та затверджували внутрішні процедури, щоб уможливити продаж непрацюючих кредитів на голландських аукціонах. Сьогодні ситуація виглядає так, що більшість державних банків вже завершили ці процедури. Всі вони застосовуватимуть майже однаковий підхід до продажу непрацюючих кредитів, а їх подальші дії будуть такими:
• насамперед будуть проведені англійські аукціони, на яких відправною точкою буде номінальна вартість непрацюючих кредитів. Найімовірніше, на таких аукціонах ми не побачимо попиту з боку інвесторів. Перші англійські аукціони були оголошені у листопаді 2021 року Укрексімбанком та Ощадбанком та не знайшли попиту в інвесторів.
• далі будуть проведені голландські аукціони — орієнтовно по два-три аукціони за кожним непрацюючим кредитом. Під час першого голландського аукціону, ймовірно, встановлюватиметься мінімальна ціна з невеликим дисконтом від номінальної вартості
• ми очікуємо, що корпоративні непрацюючі кредити номінальною вартістю понад $5−10 млн будуть продані на індивідуальній основі, а менші корпоративні та споживчі непрацюючі кредити об'єднюватимуться в пули.
Відсутність міжнародних інвесторів у поєднанні зі значною пропозицією непрацюючих кредитів із боку державних банків протягом 2022−2023 років дає підстави припускати, що ціни угод залишаться низькими. Ми вважаємо, що перші міжнародні інвестори, які ризикнуть вийти на цей ринок, можуть отримати вигоду від купівлі активів у нижньому діапазоні вартості, а вищий діапазон цін буде досягнуто в міру того, як на ринок виходитиме все більше інформованих міжнародних інвесторів. Збільшення кількості міжнародних інвесторів також стимулюватиме місцевих інвесторів проводити відповідні процедури комплексної перевірки (due diligence) при формуванні цінових пропозицій.
Читайте також:
У 2019 році введено в дію новий Кодекс України з процедур банкрутства. Експерти визнали цей кодекс «прокредиторським» і вигідним з погляду підвищення інтересу міжнародних інвесторів до виходу на місцевий ринок непрацюючих кредитів. Проте міжнародні інвестори повинні враховувати низку підводних каменів при виході на ринок і формулюванні своєї стратегії:
• Виходячи з останньої юридичної практики та особливостей поточного податкового середовища, державні банки, наймовірніше, вимагатимуть, щоб потенційними покупцями були фінансові установи (це означає, що покупець повинен мати спеціальну ліцензію
• Незважаючи на те, що був прийнятий новий Кодекс України з процедур банкрутства, в українській судовій системі є багато неочевидних підводних каменів. Отже в ідеалі міжнародні інвестори повинні виходити на ринок за підтримки сильного українського партнера (юридичної фірми) з досвідом роботи у сфері непрацюючих кредитів.
• Стосовно великих (номінальною вартістю >10 млн дол. США) кредитів та пулів, важливо, щоб перед будь-яким придбанням було проведено належну перевірку (due diligence). Частою є ситуація, коли неплатоспроможний позичальник має кредити, отримані від кількох банків, а тому можливі випадки, коли найцінніший компонент застави вже придбали інші інвестори. Інші великі пакети кредитів можуть вимагати скрупульозної технічної експертизи. Уряд стимулює державні банки до прискорення зменшення ними частки непрацюючих кредитів, в тому числі через продаж прав вимоги. Тому час між проведенням англійських аукціонів та наступними двома-трьома голландськими аукціонами може бути обмежений одним-двома місяцями.
• Отже, ми рекомендуємо розпочинати процедури перевірки due diligence відразу ж, як тільки банк опублікує інформацію про продаж непрацюючих кредитів на англійських аукціонах у системі SETAM (https://setam.net.ua/, — ймовірно, це буде основний електронний майданчик для продажу непрацюючих кредитів державними банками). Наприклад, Укрексімбанк (на який припадає найбільша частка корпоративних непрацюючих кредитів) уже проводив та/або оголошував англійські аукціони щодо своїх найбільших непрацюючих кредитів у листопаді-грудні 2021 року. Голландські аукціони щодо таких кредитів можна очікувати до кінця зими — початку весни 2022 року, оскільки жоден із проведених англійських аукціонів не був успішним.
Якщо коротко, то 2022 рік, ймовірно, стане роком значних продажів непрацюючих кредитів в Україні саме державними банками. Незважаючи на численні проблеми, пов'язані з виходом на український ринок непрацюючих кредитів, існує значний потенціал до вигідних угод для тих інвесторів, які ризикнуть увійти на український ринок. Однак ми наполегливо рекомендуємо міжнародним інвесторам ретельно підготуватися до виходу на ринок, зокрема:
• вивчити всі застосовні правові аспекти (створення юридичної особи, отримання ліцензії, питання стягнення та примусового виконання, виведення прибутків тощо)
• працювати з надійним місцевим партнером
• проводити належний аналіз непрацюючих кредитів
Ми рекомендуємо уважно стежити за розвитком ринку та розглядати кожен окремий кейс як тільки виходитимуть публікації про відповідні англійські аукціони. Час між англійськими та голландськими аукціонами (один-два місяці) має бути достатнім для проведення належних перевірок (due diligence) та підготовки до участі в аукціоні.
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...