За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Реформований Нацбанк публікує багато цікавої статистики, набагато більше ніж раніше. Проте її оперативність та повнота — все ще далекі від ідеалу. Проблеми існують і з достовірністю офіційних даних.
Ближче до вечора вівторка, 15 лютого, на сайті
Зі звітності випливало, що за січень поточного року норматив Н7 (кредитування в одні руки) Приватбанку збільшився майже втричі — до 22,66%. Тоді як максимально допустиме значення для ощадних банків становить 20%.
Водночас норматив відкритої валютної позиції Л13−1, який Приватбанк порушував ще на початок 2022 р. (86,5%), за січень виправився — і на 1 лютого становив лише 3,6%.
У Приваті не підтвердили цю ОФІЦІЙНУ інформацію регулятора. У середу (16 лютого) оновлення на якийсь час зникло з сайту НБУ, а до обіду з'явився новий файл. Там Приват виконує Н7 (8,25%), але, як і раніше, порушує Л13−1 (майже 100% при допустимому максимумі 15%).
Перманентні останнім часом спалахи активності на валютному ринку привертають увагу до відповідної статистики. На початку лютого НБУ знову ж таки ОФІЦІЙНО відрапортував про те, що у неспокійному січні населення купило
Проте зараз йдеться вже про «чисту» купівлю на $214 млн. Мінус $40 млн (або 16−18% залежно від того, на що ділити). У прес-службі НБУ вважають таку розбіжність між оперативними та уточненими даними цілком нормальним явищем. Але це ще не все. На запит «Мінфіну» про деталізовану статистику, НБУ надіслав дані, згідно з якими чисте придбання
Нещодавно заступник голови НБУ
Проте через кілька днів
Куди загубилося 5 млрд грн? Скоріш за все, винні нюанси методології. Справа в тому, що кошти фізосіб, населення чи домогосподарств фігурують у багатьох звітах НБУ і, як правило, їх значення не співпадають. Це й породжує плутанину. У цьому випадку ЗМІ посилалися на звіт, у якому йдеться виключно про гроші резидентів. Тоді як з іншого звіту, який поки що не оновлено, відомо, що на початок року фізособи-нерезиденти тримали у вітчизняних банках еквівалент близько 8 млрд грн. Напевно, вони теж у січні забирали гривню з банків, чим пояснюється нестиковка між офіційною статистикою та заявою чиновника НБУ. У всякому разі, це було б найбільш невинне пояснення.
Багато експертів зазначають, що НБУ гідно протистоїть нинішнім спробам дестабілізації валютного ринку. Хотілося б, щоб і в інформаційному плані регулятор поводився більш професійно.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...