За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Цього року смартфони у всьому світі подорожчають на 10−20%. Такий прогноз
Цінники на мобільні телефони зростали і минулого року. За перші три квартали середня ціна продажу смартфона збільшилася зі $287 до $308. Головна причина — дефіцит мікросхем та їхнє подорожчання.
Аналітики TrendForce
Читайте також:
Підвищений попит на їхню продукцію дав можливість виробникам напівпровідників підвищувати ціни: з другого кварталу минулого року понад 30 із них підвищили ціни на свою продукцію від 10% до 30%.
Головним винуватцем дефіциту напівпровідників стала пандемія коронавірусу. Вона спровокувала лавиноподібний попит на ноутбуки, приставки, техніку для дому та віддаленої роботи. Одночасно через локдауни ускладнилася і подорожчала логістика. Згідно зі звітом платформи Resilinc, у 2020 році перебої у світових ланцюжках постачань зросли на 67%.
Читайте також:
Однак є й менш очевидні причини. Пет Гелсінджер із Intel заявив, що на пропозицію впливає фактор домінування азіатських компаній. За його словами, 80% мікросхем у світі виробляється в Азії, де базуються головні гравці ринку TSMC та Samsung.
Більшість інших компаній, які постачають чипи на ринок, не виробляють їх самі, а мають лише технологію. Це Broadcom, Qualcomm, Nvidia та інші. Запустити з нуля своє виробництво мікрочипів вони зараз не можуть, тому що це потребує часу та ресурсів.
Ситуацію з виробництвом чипів посилила екологічна криза на Тайвані, де фабрики залишалися без води, а також ряд техногенних аварій у китайському Шихецзи та японській префектурі Ібаракі — місцях локації найбільших виробників електроніки та кремнію.
Мікросхеми створюються шляхом друкування на пластинах, виготовлених із полікристалічного кремнію — матеріалу, що складається з дрібних кристалів. До речі, дефіцит кремнію також зробив свій внесок у формування дефіциту мікрочипів.
Читайте також:
Згідно зі звітом Calibre Research Global High Purity Silicon Market Size, зростання цін на кремній триватиме до 2027 року. Також цього року світові не вдасться повністю вирішити проблему зруйнованих ланцюжків постачання. Все це відображатиметься на цінах на комплектуючі для гаджетів.
Великий виробник мікрочипів — тайванський TMSC вже оголосив про плани підвищити ціни на свою продукцію у 2022 році мінімум на 10%. Замовниками комплектуючих цієї компанії є виробники мобільних пристроїв Apple, Huawei тощо.
Це означає, що зростатимуть і ціни на смартфони. Плюс можливі перебої з постачанням найбільш ходових моделей.
У грудні минулого року Apple вперше призупиняла виробництво на своїх майданчиках у Китаї. Причина та ж сама — дефіцит мікрочипів. Плюс відіграло свою роль обмеження енергоспоживання, яке запровадила китайська влада через кризу на енергоринку. У результаті виробництво окремих моделей впало на 15−20%. Незрозуміло, що буде з виробництвом новинки iPhone 13 Pro Max, який містить понад 2 тисячі компонентів.
Новинка iPhone 14, яку планують запустити цього року, найімовірніше, подорожчає на $100
«Виробники електроніки вже рік страждають на дефіцит чипів. Лідерами ринку напівпровідників є тайванська Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) — їй належить 54% ринку, та південнокорейська Samsung (17% ринку). Вони з третього кварталу 2021 року підвищили ціни на 10−30% та обмежили відвантаження товару. Спочатку продукцію постачають Apple, потім — решті. Тобто ми можемо очікувати на зростання цін на смартфони цього року щонайменше на 20%, а в середньому — на 30−35%», — говорить Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio.
В Україні минулого року смартфони також дорожчали. Так, у магазинах «Київстар» середня вартість гаджета зросла на 18% (із 3,8 тис. грн до 4,5 тис. грн), у «Фокстроті» — на 20%, у «Цитрусі» — на 8%. Збільшення середнього чека було пов'язано не лише зі зростанням цін на світовому ринку, але й із перерозподілом продажів на користь більш модернізованих та дорогих моделей.
Цього року техніка у вітчизняних магазинах продовжить дорожчати. «Йде інфляційний тиск на всі ринки. Кредити для бізнесу стають дорожчими, транспортні витрати зростають. Плюс глобальні причини, що вдарили по ринку смартфонів, — світовий дефіцит мікрочипів та їхнє подорожчання», — пояснює Олександр Болтян із Esperio. За його прогнозами, з урахуванням цих факторів смартфони в Україні цього року можуть подорожчати ще більше, ніж у світі, — на 30−35%.
«Зростання цін на нові пристрої спровокує подорожчання і на ринку вживаної техніки. Старі мобілки теж подорожчають приблизно на 20%», — додав він.
А ось зниження інтересу до гаджетів із боку покупців навряд чи відбудеться. Українці активно купують техніку в
Хоча не виключений перерозподіл продажів на користь бюджетніших моделей і брендів.
«Купівельна спроможність українців, м'яко кажучи, не зростає. Але люди оновлюватимуть мобільні телефони, хоча б тому, що багато сервісів у нас вже перейшли у смартфони і зростають вимоги до програмного забезпечення. Тому зростатиме попит на бюджетніші моделі», — пояснив цю тенденцію голова Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.
А ось прогнози щодо швидших темпів подорожчання гаджетів у вітчизняних магазинах, порівнюючи з динамікою цін на світових ринках, можуть і не виправдатися.
У сегменті iPhone у нас традиційно велика частка «сірих» мобілок. Як розповідав «Мінфіну» член парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Андрій Холодов, через схеми «сірого» імпорту техніки бюджет щороку втрачає від 10 до 30 млрд грн.
У деяких магазинах за готівку можна купити дешевше, ніж за умови розрахунку карткою. «Сірі» телефони величезними партіями завозяться до магазинів, навіть ті, які, на перший погляд, здаються цілком легальними", — каже Холодов.
Після відкриття офіційного представництва Apple в Україні минулого року можливостей для сірих імпортерів поменшало. Раніше вони масово декларували телефони за $150, але після того, як пішов завіз у білу телефонів за $600−700, «грати» з цінами на митниці та заощаджувати на податках стало складніше.
Проте частка сірої техніки на нашому ринку є все ще досить вагомою. І це дозволить продавцям трохи згладити світовий тренд подорожчання смартфонів. Тому очікуване подорожчання «трубок» на 30−35% насправді може закінчитися зростанням ціни на 10−15%.
Наприклад, у «Цитрусі» попередньо очікують зростання цін на 15−20% у гривнях.
«Також додамо, що це не повинно вплинути на обсяг продажів. Покупці не відмовлятимуться від смартфона на користь бюджетних телефонів. Адже 60% ринку смартфонів належить до сегменту із цінами $100−300», — кажуть представники компанії.
Принаймні, зі знижками можна буде купити телефон у «сірих» продавців. «Не виключаю, що на хвилі подорожчання техніки у світі постачання за сірими схемами в Україну навіть зростуть, і попит на дешевшу продукцію однозначно буде», — підсумував Олег Пендзін.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...