За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Щомісяця варто відкладати певний відсоток доходу та інвестувати гроші, — вважає Наталія Шмігельська, засновниця холдингу «Асторг», компанії «Укрптахосервіс», ТМ «Фудмама» і ТМ «Готово». Про власний інвестиційний досвід вона
1. Якщо у вас є невеликий бізнес і ви хочете інвестувати — передусім інвестуйте в своє.
Для початку розділіть 100% доходу: 20% — це особисті витрати, а 80% — це реінвестування у бізнес. Тобто частина грошей залишається в обігу. З них 20−30% йде на техніку та обладнання. Це додасть бізнесу продуктивності, а відповідно і збільшить прибуток.
Реінвестуйте у потужності, землю або залучення вузьких спеціалістів у бізнес. Потрібно розрахувати, скільки коштує робота ваших співробітників і скільки часу вони витрачають на цю роботу.
Можливо, вигідніше буде придбати обладнання та оптимізувати людську працю. Можна взяти обладнання у лізинг під якийсь відсоток або вкласти свої власні гроші. Тільки враховуйте, що гроші власника також треба вважати позикою.
І ця позика — дорога, бо це «кровно» зароблені вами гроші. Надалі, якщо бізнес маштабується і розвивається, можна вже перейти на формулу: 30% — дивідендів, 30% — інвестицій у бізнес та 40% — інвестиції в іншу сферу бізнесу для диверсифікації ризиків.
2. Хороший спосіб вкластися у стартап або в перспективний бізнес, що потребує розширення. Тільки вкладайте гроші в ту сферу, на якій ви розумієтеся. Бо, якщо ви не знаєте механіки бізнесу, легко втратите все.
Я спостерігала багато зльотів і падінь бізнесів. Переконалася на практиці, що формула, в якій люди, мріючи про пасивний дохід, довіряють комусь гроші з надією, що «там усе працюватиме без моєї участі, а я тільки отримуватиму дивіденди», — не працює.
Інвестувати гроші в чийсь бізнес можна тільки в тому випадку, якщо ви розбираєтеся у цій сфері і можете контролювати процес.
Застрахуйте себе, жорстко прописавши юридичні документи. Зокрема, що ви як інвестор берете участь у затвердженні стратегії і будь-якої миті можете втрутитися в процес, якщо щось піде не так.
Тоді з'являються шанси захистити свої гроші. Хоча в умовах правової системи нашої країни захистити себе досить складно.
3. Купівля акцій на біржі — ще один вид пасивного доходу. Тут також є ризики. Можна як добре заробити на підйомі компанії, так і сильно втратити на спаді.
Вміти грати на біржі — це окрема наука. Ніколи не буде зайвим скористатися консультацією фахівців, щоб не прогоріти.
Читайте також:
$13 млрд
4. Нерухомість. Це, мабуть, найбезпечніший і найстабільніший спосіб пасивного доходу. Дохідність менша, але і ризиків менше. Можна вкладати як у житлові, так і в комерційні приміщення.
Хороший варіант — закордонна нерухомість. Наприклад, у США нерезидентам надають кредити.
Ви вкладаєте лише частину власних грошей, а частину берете в
Яскравий приклад — штат Флорида, де зараз нерухомість зросла в ціні на 40%. Хто вклався там у нерухомість декілька років тому — тепер «знімають вершки».
В Україні теж є непогані кейси, коли будь-який підприємець може взяти в оренду нежитлову нерухомість під іпотеку. Наприклад, під $100 тис. можна взяти в іпотеку невелике приміщення і здавати його в оренду.
Орендарі платять вам, а ви ці гроші віддаєте на погашення іпотеки. Якщо знайти приміщення в «рибному місці» та вигідно здати в оренду, можна щомісяця заробляти на різниці. У будь-якому випадку після закінчення терміну іпотеки приміщення буде ваше, а іпотека фактично буде виплачена орендарем.
5. Видавати позики під відсотки — також вид інвестування. Але тут є небезпека зв'язатися з пірамідами, які не підкріплюються заставним майном.
Де-факто у цій ситуації ви стаєте банком і берете в заставу якесь майно, можливо, нерухомість, яка перекриватиме позичену у вас суму. Але різні піраміди — схожі на гру в казино. Ви маєте бути готовими втратити ваші гроші.
На власному досвіді я зрозуміла, що рухатись треба обережно — step-by-step. Мій бізнес розпочався з суми 5 тис. грн. У той час
Я вирішила спробувати заробляти на продажу охолодженої курки. Закупила 100 кг курятини на оптовій базі та відвезла на базар. Я продала увесь товар за 2 години і отримала 100 грн чистого доходу.
Тоді стільки ж можна було заробити, працюючи увесь день в офісі. Проте я заробила ці гроші за декілька годин. Зрозуміла, який дохід може принести мені купівля-продаж, якщо я інвестую сюди свій час та певну суму грошей.
Коли з'явилися перші значні доходи, я не наважилась пустити їх на задоволення моїх потреб. Побоювалась, що такий дохід не буде постійним, тому обережно витрачала гроші. Я залишала увесь дохід в обороті і він стабільно зростав.
В результаті компанія виросла у 5 філіалів на території України з оборотом у $100 млн на рік. І коли грошей вже було достатньо, я зрозуміла, що можна інвестувати. Але у розвиток свого ж бізнесу.
Я порахувала, скільки мені коштує оренда приміщення під склад та офіс. Вийшло, що вигідніше було придбати приміщення та «відбити» ці гроші за 5 років. Тоді я купила власну комерційну нерухомість з холодильниками. А от свою власну квартиру я придбала в кредит, бо розуміла, що мої гроші ефективніше працюватимуть у бізнесі.
Читайте також:
І, наостанок, головна порада — вкладайте в себе. Постійно розвивайтесь. Чим більш кваліфікованим спеціалістом ви станете, тим дорожче коштуватимуть ваші послуги та час.
Розвиваючи свої навички та здобуваючи освіту, ви підвищуєте свою вартість на ринку. А значить заробляєте більше і відповідно маєте можливість вкладати гроші у більш дохідні інструменти для інвестицій та заробляти ще більше.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...