За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Із початку пандемії Tesla показувала вражаюче зростання. На початок листопада минулого року акції компанії за дворічний період підскочили у ціні більш ніж на 1000%. Але з того моменту втратили майже 25%. Але, як випливає з оприлюдненого вчора
Матеріалом про Tesla «Мінфін» відкриває серію публікацій про найбільші і найцікавіші компанії світу, які представлені на фондовому ринку. Цього року кількість українців, які інвестують в акції іноземних компаній, суттєво збільшиться. З’являються і нові можливості для роботи на фондовому ринку, зокрема, додаток Multi Invest та брокерські сервіси від декількох банків.
Нині на ринку США торгуються акції понад 4 тис компаній. Але для вигідного вкладення достатньо акцій і десятка емітентів. Матеріали цієї серії допоможуть новачкам у світі інвестицій швидше зорієнтуватись та робити свідомий вибір.
Два роки тому, у січні 2020 р., Tesla стала найдорожчим в історії американським автовиробником із капіталізацією у $86 млрд. Вже в червні того ж року вартість компанії перевищила сумарну капіталізацію трьох німецьких гігантів BMW, Daimler та Volkswagen.
Ще за місяць нестримного зростання Tesla офіційно стала найдорожчим автовиробником світу, обійшовши японських колег із Toyota. На пікових показниках зростання акцій компанія Маска коштувала більше, ніж усі автовиробники разом, а в жовтні минулого року капіталізація Tesla вперше перевищила $1 трлн.
Бренди, що найшвидше зростали у світі в 2021 році (за темпами зростання вартості бренду)
За даними Statista
Такому стрімкому зростанню сприяли зовнішні фактори, передусім ультрам’яка монетарна політика, яка підштовхувала вгору технологічний сектор. На цьому тлі акції Tesla стали доступнішими для приватних інвесторів. Цьому посприяв спліт паперів — спеціальна біржова процедура дроблення акцій, яку компанія провела наприкінці літа 2021 р. слідом за Apple. Завдяки цьому ціна акції знизилася вп'ятеро. З більш ніж $2000 за штуку ціна першого дня торгів за новими цінами впала до $442 за штуку.
Натомість цікавість інвесторів до компанії тільки зростала. Ваги її паперам додало включення наприкінці 2020 р. до індексу S&P 500. Як наслідок, прив’язані до індексу ETF закуповували акції Tesla, що ще більше підвищило попит.
На користь автовиробника минулого року зіграв навіть біткоїн. Як повідомив Маск, компанія купила цієї криптовалюти на $1,5 млрд. Її зростання також збільшувало вартість активів Tesla.
Та головним фактором росту, на думку частини експертів, стала віра інвесторів у генія Маска і очікування подальшого зростання акцій. Така ситуація дозволила одному з найавторитетніших американських інвесторів Джеремі Грентему
Про перегрітість компанії Маска заявляв Майкл Б'юрі, відомий тим, що передбачив фінансову кризу 2008 року. Він заявляв, що зростання акцій Tesla тимчасове і на підтвердження своїх слів сам став у шорт щодо її акцій.
Читайте також:
Та як би там не було, скидати з рахунків реальні досягнення компанії не варто.
Основна продукція компанії Маска — електромобілі, їхнє виробництво компанія збільшує в геометричній прогресії.
Ще у 2017 році Tesla випустила трохи більше 100 тис. своїх автомобілів, а вже у 2020 — майже 500 тис. На 2021 рік планка була піднята майже вдвічі — випущено 936 тис. машин. Продано було ще на декілька тисяч автівок більше.
Кількість автомобілів Tesla, вироблених у всьому світі з 1 кварталу 2016 р. до 4 кварталу 2021 р. (одиниць)
За даними Statista
Остаточних цифр щодо загальних продажів електромобілів та плагін-гібридів у світі за минулий рік ще немає. Однак за попередніми оцінками, ця цифра становитиме близько 6 млн. Якщо ці оцінки відповідатимуть дійсності, це означає, що кожен шостий проданий у світі автомобіль, що може їхати завдяки електриці, був вироблений Tesla. Якщо ж говорити про «чисті електромобілі», то тут частка компанії Маска сягає майже чверті.
Продаж акумуляторних електромобілів у всьому світі з 2016 до 2021 рр. (млн. одиниць)
За даними Statista
Експерти банку UBS очікують, що цього року виробництво ще більше прискориться і компанії вдасться виготовити 1,4 млн машин.
Для оптимістичних прогнозів є підстави. Наприкінці 2021 р. розпочала роботу четверта гігафабрика компанії, розташована в Берліні. Вже наприкінці цього року вона має щотижня виробляти від 5 до 10 тис. електрокарів.
Також попереду у Tesla відкриваються перспективи розширення ринку. За прогнозами ResearchAndMarkets, ринок електромобілів (враховуючи гібриди) щорічно до 2028 р. зростатиме в середньому на 36% і сягне позначки у $1,9 трлн.
Ще оптимістичніший аналітик інвесткомпанії Wedbush Ден Айвз. За його оцінками, ринок електрокарів за 10 років сягне $5 трлн. І половина від цієї суми дістанеться Tesla.
Наразі модельний ряд компанії Маска представлений лише 4 електромобілями: Model S (седан), Model 3 (дешевший седан), Model X (позашляховик) та Model Y (кросовер). Знято з виробництва лише спортивний автомобіль Roadster, який припинили випускати ще у 2012 р.
В планах Tesla — випуск Roadster другого покоління, пікапу Cybertruck та вантажівки Semi. Раніше Маск анонсував початок серійного випуску вантажівок ще у 2019 році. Однак цю дату декілька разів відкладали і зараз її перенесено на 2023 рік через відсутность достатньої кількості акумуляторів, які зараз йдуть на легкові моделі.
Так само на 2023 рік перенесено початок виробництва футуристичного Cybertruck. Причина — вдосконалення характеристик і функціоналу пікапу.
Продаж електромобілів приносить компанії близько 85% доходів. Однак це не єдине, що виробляє Tesla. Так, на виробництво сонячних панелей та акумуляторів припадає 5,9% доходу.
Цим напрямом займається дочірня компанія Tesla Energy. Серед її найвідоміших проєктів: сонячна черепиця та домашній накопичувач електроенергії Powerwall. Гучним проєктом цього підрозділу стало також будівництво найбільшої у світі літій-іонної батареї в Австралії на 100 мегават.
Читайте також:
Ця сфера приносить компанії 6,5% прибутку. Зокрема, компанія має мережу своїх сервісних центрів — для діагностики та ремонту автомобілів. Крім цього, Tesla активно розвиває мережу зарядних станцій. Минулого року їхня кількість вже перевищила 30 тис., на кожній з них в середньому 9 зарядних пристроїв.
Є й оригінальніші способи заробітку. Наприклад, Tesla продає оновлення для своїх автомобілів. Подібно до того, як оновлюється операційна система на комп’ютері чи смартфоні. Такі оновлення можуть коштувати досить дорого. Наприклад, оновлення, яке збільшувало потужність електродвигуна та дозволяло Model 3 швидше розганятись, коштувало $2 тис.
Найочікуваніше оновлення електромобілів — автопілот. Зараз компанія його теж продає, потроху відкриваючи нові функції.
Ще з 2014 року автомобілі Tesla виготовлялись із датчиками та програмним забезпеченням, необхідними для автопілоту. За два роки у нових машинах ці датчики було оновлено. З того часу і функції автопілоту поетапно розширюються. Якщо колись це був фактично покращений круїз-контроль, то згодом комп’ютер вчився самостійно змінювати смуги, паркуватись у вузькому просторі, зупинятись на знаках і світлофорах, реагувати на несподівані загрози тощо.
Автопілот від Tesla — це ще бета-версія і повністю замінити водія не може. Хоча саме таку мету компанія ставить перед собою, аби зрештою повністю виключити людину із процесу водіння.
Читайте також:
Лідерство у розробці автопілоту — одна із конкурентних переваг компанії Маска. Коли він буде готовий, його зможуть встановити мільйони автовласників і старих моделей. Звісно, не безкоштовно.
«Головна цінність Tesla — це штучний інтелект, який аналізує дані щодо місця, стиля та інших показників водія для того, щоб створити єдину систему безпечних безпілотних авто. Tesla — це свого роду Apple в світі автомобілів», — переконаний співзасновник Wotan Михайло Пацан.
2020 рік компанія вперше в історії закінчила з прибутками, заробивши $721 млн. Минулого року прибутковим для компанії виявився кожен квартал, а сумарно за рік вона заробила $5,5 млрд, що в 7,6 разів більше, ніж за рік до того.
Зріс минулого року і дохід компанії, сягнувши $53,8 млрд, що на $22 млрд більше, ніж у 2020 році.
Зростають прибутки Tesla і щоквартально. Якщо в першому кварталі минулого року компанія Маска заробила $438 млн, то у другому — вже $1,14 млрд, у третьому — $1,62 млрд, а в четвертому — $2,32 млрд.
Читайте також:
Але виходячи з класичних фінансових оцінок, компанію можна вважати переоціненою. Її P/E (співвідношення капіталізації до прибутку) становить 171. Це суттєво більше, ніж загалом у американських компаній (середній показник для компаній з індексу S&P 500 — близько 25), так і ключових автовиробників (Volkswagen — 5,2; Daimler — 5,4; Toyota — 10; Ford — 28). Тобто висока оцінка Tesla включає очікування значного росту прибутків у майбутньому.
Свого піку акції Tesla досягли наприкінці 2021 року, сягнувши історичного максимуму у $1243 за акцію. З того часу їхня оцінка відкотилась і на момент написання статті оцінювалась у $937.
Оцінки експертів перспектив зростання вартості акцій доволі стримані. За консенсус-прогнозом на порталі Finance.yahoo за рік ціна однієї акції компанії становитиме $933, тобто трохи менше, ніж зараз.
Так само негативний консенсус-прогноз і на порталі Investing. Згідно з ним, фахівці очікують $863 за акцію.
Серед тих, хто найбільш скептично ставиться до перспектив компанії, — Citigroup: фахівці банку пророкують падіння акцій до $137. Майже солідарні з ними і в JPMorgan Chase, де кажуть про рівень у $250.
Оптимістично на компанію Маска дивляться в банку Jefferies Group та в інвестиційній фірмі Wedbush Securities, фахівці яких вважають, що за рік акції Tesla подорожчають до $1400.
Вітчизняні фахівці, з якими поспілкувався «Мінфін», хоча загалом позитивно оцінюють перспективи компанії, очікують на корекцію найближчим часом. За словами керівника Exante Україна Володимира Познія, цілком ймовірним є падіння акцій до $820, але в перспективі декількох років вони принесуть прибутки.
«Компанія продовжує нарощувати екосистему, інвестуючи в мережу зарядних станцій, виробництво акумуляторів, мерч, та не забуває про армію фанатів-гіків. Таким чином, у портфелях, що орієнтовані на середньострокову та довгострокову перспективу, акціям Tesla можна відвести вищу частку, ніж передбачає її вага у S&P500, у розрахунку, що компанія продовжить зростати з випередженням ринку. Втім, варто також розуміти, що наступні 5 років у жодному разі не буде настільки ж стрімкого зростання котирувань, як у попередні», — пояснює
На ще суттєвішу корекцію акцій очікує Михайло Пацан. «Наразі компанія дуже сильно переоцінена. Справедлива ціна її акцій для покупки складає близько $500-$600. Купівля на перспективу до одного року є недоцільною, оскільки несе в собі багато ризиків. Якщо купляти компанію на горизонт від 5 років, то зараз можна придбати на 25% від суми інвестицій в компанію і докупляти по 25% кожні три місяці», — пропонує він.
Найбільш критично з опитаних фахівців на перспективи Tesla дивиться трейдер групи ICU Віталій Сівач. Виходячи з показників вартості ключових конкурентів, він вважає, що справедлива ціна акцій компанії лише $50.
«На короткостроковій перспективі є шанс, що ціна на акцію зробить ще один стрибок до рівня $1500, але я в це не дуже вірю. На довгостроковій перспективі ціна має вирівнятися зі своїм фундаментальним значенням. Складається враження, що поточний тренд зростання втрачає силу і може розвернутися в будь-який час. Та й закінчення монетарного стимулювання не сприяє подальшому динамічному зростанню ціни. А це означає, що охочих вийти з цих акцій може вишикуватися черга», — пояснює Сівач.
Натомість засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян, хоча й очікує на корекцію акцій компанії, але однаково бачить в них значну перспективу. На його думку, можливе падіння до рівня у $850. Але після цього, як довгострокова мета, виступає позначка в $1800.
Читайте також:
Поки що ж Tesla залишається однією з найпопулярніших компаній не лише серед світових, але й серед українських інвесторів. Саме компанію Маска найчастіше називали наші читачі —
На нинішньому етапі інвестиції в компанію виглядають досить ризикованими. Хоча правда полягає і в тому, що такими вони були весь час стрімкого зростання її акцій.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...