За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
«Мінфін» розпочинає формувати свій антикризовий портфель, який має захистити гроші редакції від штормів на фондовому ринку. Перші додані до нього акції — папери банківського сектору. Він є бенефіціаром посилення монетарної політики: якщо гроші не будуть знецінюватись — ті, хто продає гроші, процвітатимуть. Розповідаємо, які акції придбали і які отримали результати.
З початку року «Мінфін» змінив правила управління своїми інвестиціями на фондовому ринку. Як ми вже
Основна ціль антикризового портфелю — зменшити ризики корекції ринку, яка відбудеться через посилення монетарної політики ФРС. Висока інфляція змушує регулятора зупинити друкарський верстат і посилити монетарну політику. З великою ймовірністю ключову ставку ФРС підвищить вже на своєму засіданні 16 березня.
Власний прогноз чиновників Федрезерва, відомий як dot plot (точки ФРС), передбачає три підвищення ставки у 2022 році. J.P.Morgan
Читайте також:
Трейдер групи ICU Віталій Сівач вважає, що за таких обставин можна спробувати інвестувати у досить дешевий сектор вартості. «Акції компаній з цього сектора, такі як індустріальні, видобувні та фінансові, коштують не так дорого і при просіданні всього ринку сильно коригуватися не повинні», — говорить він.
В нашому антикризовому портфелі буде не більше 10 позицій, 4 із них вже зайняті: з минулого року сюди «переїхали» акції BP, Usana Health, McDonald's та агропромислового ETF VanEck Vectors Agribusiness. Таким чином, у портфелі залишилось ще 6 місць.
Займуть їх акції компаній, які відповідають таким вимогам:
Акції до цього портфелю купуються на довгострокову перспективу. Впродовж року ми зможемо їх продати лише у випадку суттєвих загроз для компанії чи всього сектору, який вона представляє.
Розпочати пошуки нових компаній для нашого антикризового портфелю ми вирішили із банківського сектору.
Для банківського сектору підвищення облікової ставки означає зростання прибутків, адже дозволяє більше заробляти на кредитуванні. В тому числі на кредитних лініях та кредитних картках.
Підвищується і кредитна активність американців. Вона все ще нижча за допандемічний рівень, але вже відіграла левову частину просідання. Зокрема, у грудні обсяг споживчих кредитів збільшився майже на $40 млрд. При цьому востаннє цей показник знижувався у жовтні 2020 року і з того часу демонструє зростання щомісяця.
Показники витрат за кредитними картками стрімко зростають. Зокрема, в одного з найбільших американських банків Citigroup вони на 20% більші, ніж були торік.
У компанії J.P.Morgan Chase кажуть, що чистий відсотковий дохід цього року зросте приблизно до $50 млрд, порівнюючи з $5,5 млрд минулого року.
«Коли ми дивимося на перспективи підвищення ставки ФРС, якщо вони виявляться вищими за очікувані, це, звичайно, піде на користь банкам», — сказав аналітик банку RBC Capital Markets Джерард Кессіді в інтерв'ю Yahoo Finance минулої п'ятниці.
За оцінками аналітика CFRA Research Кенета Леона, непогано банки зможуть заробити і завдяки активності інвесторів на фондовому ринку. За його словами, значно зросли обсяги торгівлі акціями та комісійні за транзакції, а також за виконання функцій андерайтерів під час IPO компаній та розміщення корпоративних облігацій.
Ще одна перевага банківського сектору — збільшення обсягу ліквідності в епоху «дешевих грошей». Серед причин, чому це було зроблено, — очікування кризи неплатежів за позиками, виданими в період до пандемії. Однак ця криза так і не настала, а вільні кошти залишились, і ними можна буде скористатись цього року.
Ключовий ризик, який стоїть перед банками, — це можливість падіння розігрітого фондового ринку. Тут одночасно виникає загроза втрат через інвестиційну діяльність фінустанов, зростання неплатежів за кредитами, а також охолодження ринку нерухомості і, відповідно, ризики з іпотекою.
Та загалом інвестори позитивно дивляться на сектор. Індекс KBW Bank, який відслідковує акції 24 найбільших американських банків, за рік подорожчав майже на 36%, вже суттєво випередивши показники, що були до пандемії.
Ще рік тому редакція, найімовірніше, спробувала б відшукати якусь невелику фінустанову зі значним потенціалом зростання. Однак наш антикризовий портфель будується за зовсім іншим принципом. Тому свою увагу ми звернули на 4 найбільші банки США: J.P.Morgan Chase & Co. (JPM), Bank of America (BAC), Wells Fargo & Company (WFC) та Citigroup.
Серед цих банків нас зацікавив найменший із них — Citigroup, капіталізація якого становить близько $130 млрд. Вся четвірка ключових банків оцінюється нижче, ніж всередньому компанії з індексу S&P 500, однак саме Citigroup найбільш недооцінений, його P/E (співвідношення ціни до прибутку) становить 6,2. Також у Citigroup найвищі дивіденди — 3,03%.
Під критерії, які редакція визначила для захисних активів, банк цілком підходить. Він прибутковий впродовж останніх 4 кварталів. За підсумками року востаннє він фіксував збитки у 2017 р. За підсумками 2021 року прибуток навіть перевершив доковідний період, сягнувши $22 млрд.
Однак нас більше зацікавила трансформація, яку проводить компанія. Ще у квітні минулого року в банку заявили, що планують вийти із роздрібного бізнесу в 13 країнах, зосередившись на обслуговуванні корпоративних клієнтів. Серед країн, в яких фінустанова вирішила попрощатись із «масовим сегментом», — Індія, Індонезія, Польща, Росія тощо.
Для деяких підрозділів покупців вже знайшли. Зокрема, компанія оголосила, що продасть свій бізнес на Філіпінах за $903 млн. Дещо дешевше оцінили банки в Індонезії, Малайзії, Таїланді та В'єтнамі, за них разом Citigroup отримає $690 млн.
Несподіванкою стала нещодавня заява корпорації про вихід із роздрібного бізнесу в Мексиці. Раніше про це не йшлося, оскільки країна вважалась однією із базових для фінустанови.
Активи мексиканського підрозділу, що працює під брендом Banamex, сягають $44 млрд. За оцінками аналітиків Jefferies, коштує банк від $5 до $6,5 млрд. Зацікавленість у покупці вже висловив мексиканський мільярдер Рікардо Салінас Плієго. Однак про конкретні переговори щодо продажу активу поки що не йшлось. Якщо оцінка виявиться близькою до реальної суми угоди, Citigroup зафіксує збитки, адже у 2001 році банк купив Banamex за $12,5 млрд.
Читайте також:
На фоні інформації про продаж одного зі своїх ключових підрозділів акції Citigroup не лише не обвалились, але й продовжували зростати. Справа в тому, що глобальний роздрібний бізнес висококонкурентний і не був профільним для фінустанови. Традиційно важливіші для неї корпоративні клієнти, а також робота у США, де про вихід із массегменту мова не йде.
Аналітики також лояльні до банку. За даними 29 прогнозів, середня вартість акцій за рік має становити майже $80,5. А за найоптимістичнішого сценарію — $120.
«Мінфін» придбав 2 акції Citigroup за $67,24 за акцію і заплатив за них $134,48. Актив ми додали до портфелю 13 січня, а вже наступного дня компанія відзвітувала за 4 квартал минулого року.
Дані виявились неоднозначними. З одного боку, прибуток фінустанови становив $3,17 млрд, що на 24% нижче, порівнюючи із показником останнього кварталу 2020 року. Впав він і порівнюючи з 3 кварталом минулого року. Водночас таке зниження було прогнозоване і прибуток виявився навіть на 3,6% більшим за очікування аналітиків.
Найбільше падіння відбулось у напрямі роздрібного бізнесу, дохід від якого впав на 6,3%, що абсолютно не дивно в умовах скорочення цієї діяльності. Впали також доходи від торгівельних операцій на 11%. Водночас підрозділ з роботи з інституційними клієнтами наростив дохід на 3,8%, а дохід від інвестиційних послуг підскочив відразу на 43%.
Значною мірою прибутки виявились нижчими через зростання операційних витрат на $18,3% — до $13,5 млрд. У банку це пояснюють роботою із закриття роздрібного бізнесу. Без цього фактору операційні витрати зросли б лише на 8%.
Читайте також:
Після оголошення звіту акції Citigroup просіли на 1,25%. Донизу того дня пішла ціна і більшості інших великих американських банків. J.P.Morgan Chase втратив 6,15%, а Bank of America — 1,74%. Проти тренду пішов лише Wells Fargo, акції якого подорожчали майже на 3,7%.
Оскільки в антикризовий портфель «Мінфін» переніс ряд акцій, придбаних минулого року, ми вирішили вважати їхньою «стартовою» ціною вартість не на момент купівлі, а на 24 грудня, коли ми зафіксували показники минулого року.
Відповідно до цих даних, наш портфель наразі зріс на $30,27 або на 1,01% від загального обсягу у $3000. Основна частина портфелю — це все ще кеш на рахунку у брокера. Найбільше зростання продемонстрували акції BP, які йдуть вгору разом із нафтою. Натомість для McDonald's новий рік виявився невдалим.
Актив | Кількість акцій | Ціна акції на момент придбання, $ | Ціна акції на момент написання статті, $ | Зміна ціни активу з часу придбання, $ | Дохідність |
BP | 9 | 27,22 | 32,08 | 43,74 | 17,85% |
VanEck Vectors Agribusiness | 3 | 93,69 | 94,5 | 2,43 | 0,86% |
Usana Health Sciences | 2 | 100,74 | 101,32 | 1,16 | 0,58% |
Citigroup | 2 | 67,24 | 66,93 | -0,62 | -0,46% |
McDonald's Corporation | 1 | 265,49 | 258,05 | -7,44 | -2,80% |
Читайте також:
Акції Citigroup за декілька днів у нашому портфелі несуттєво просіли. Однак в чому очевидна перевага інвестицій «у довгу» — за них можна не турбуватись. Попереду ще не один злет і падіння.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...