За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
У 2021 році золото здешевшало на 5%. Чистий відтік із біржових фондів на золото склав $9 млрд — найбільший обсяг із 2013 року. Чи є шанс на те, що у 2022 році золото поверне інтерес інвесторів і продовжить штурмувати максимуми, — розбирався «Мінфін».
Золото припинило відігравати роль хеджу від інфляції. Фінансові інвестори, які мають вирішальне значення для «золотих» цін, втратили цікавість до благородного металу, і той почав дешевшати. Таке пояснення тому, що відбувалося минулого року,
Аналогічної думки дотримуються експерти,
«У 2021 році ринок реально хеджував інфляцію за допомогою таких сегментів, як нерухомість та інвестиційні фонди нерухомості, а також (за допомогою — ред.) акцій», — сказала в інтерв'ю на телеканалі CNBC трейдер інвесткомпанії Laffer Tengler Investments Ненсі Тенглер.
«Я не думаю, що зараз золото — це хороший хедж. Відверто кажучи, біткоїн або нерухомість, на мою думку, виглядали б краще», — повідомив CNBC старший аналітик технічних досліджень Piper Sandler Крейг Джонсон.
Більшість інвестиційних банків вважають, що цьогоріч тенденція до ослаблення золота триватиме. За консенсус-прогнозом Bloomberg, ціна жовтого металу у 2022 році впаде з $1800 на початок року до $1700 за тройську унцію.
Аналітики банку Natixis прогнозують середню ціну впродовж року на рівні $1630. Фахівці голландського банку ABN AMRO ще песимістичніші: на їхню думку, наприкінці 2022 року золото впаде до $1500 і продовжить рухатися донизу в 2023 році — до позначки в $1300.
Аналогічний тренд прогнозують аналітики JP Morgan. На думку експертів банку, середня вартість золота цього року становитиме $1630 за тройську унцію. Приблизно таку ж ціну металу на кінець року очікують побачити і фахівці UBS.
Більш оптимістично на майбутнє золота дивляться в Deutsche Bank, де припускають скромніше падіння — до $1750 на кінець року.
Основна причина зниження вартості металу — посилення монетарної політики ФРС та інших ключових центробанків. Такі зміни, як правило, негативно позначаються на ціні золота, оскільки зростає дохідність державних облігацій і вони стають привабливішим інструментом для консервативних інвесторів.
Другий фактор, який називають експерти, — зміцнення
Негативно може відбитися на доларі й економічне зростання у США. Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян вважає, золото падатиме щоразу, як уряд США оголошуватиме про програми підтримки економіки чи боротьби з коронакризою. Економічне зростання робить ринок акцій привабливішим.
«У березні 2021 р. ціна золота знизилася через відновлення економіки, яке стало можливим завдяки вакцинації. Тоді ціна склала $1696. На початку червня ціна підвищилася до $1896 — фактично до показників січня — але не змогла втриматися на цьому рівні та впала до $1755 через зміни курсу долара», — наводить приклади експерт.
Читайте також:
Ще одна небезпека для золота полягає в тому, що інвестори все ще тримають значні його обсяги в портфелях. Як наслідок, в будь-який момент може розпочатись розпродаж, що обвалить ціну.
Один із нових факторів, який впливає на вартість дорогоцінного металу, — популярність криптовалют. За словами мільярдера Рея Даліо, біткоїн — це «золото для молодого покоління». Відповідно, частина з більш ніж трильйонної капіталізації криптовалют — виведена із золота. Навіть в умовах зниження вартості біткоїну та інших токенів, яка спостерігаються на початку року, інтерес до крипторинку не зникне і не дозволятиме злетіти металу.
Аналітики, які прогнозують подорожчання золота, наразі перебувають у меншості, але все ж деякі авторитетні інституції відстоюють й таку позицію. Наприклад, за базовим прогнозом Goldman Sachs, вже на початку цього року ціна металу може досягти $2 тис.
Невиправними оптимістами на загальному інформаційному полі виглядають фахівці німецького банку Donner&Reuschel, які вважають, що ціна металу сягне $2,5 тис.
Позитивно дивиться на перспективи золота й BlackRock. За словами глобального керівника відділу інвестування Еві Хамбро, після падіння у 2021 році може відбутись розворот тренду і зростання ціни металу. «Історично склалося так, що в періоди, коли настрої інвесторів щодо золота та акцій золотодобувачів дуже негативні, саме виникають можливості для купівлі цих активів», — переконаний він.
Незважаючи на подальше посилення грошово-кредитної політики, владі буде дуже непросто боротися з інфляцією з урахуванням трильйонів доларів, закачаних в економіку у вигляді ліквідності та фіскального стимулу.
Інфляція в США у грудні у річному вираженні досягла 7,0% — максимуму з 1982 року. За прогнозом ФРС, цього року зростання споживчих цін хоч і сповільниться, але все ж буде досить помітним, — 2,6%. Фахівці Morgan Stanley вважають, що впродовж року ціни у розвинених країнах зростуть в середньому на 4,7%.
«Якщо у світовій економіці зберігатимуться високі темпи інфляції — очікую подорожчання золота до цілком ймовірної відмітки в $2 тис. на кінець 2022 року. В іншому випадку, можливий широкий „боковик“ у ціновому коридорі $1750−1900», — каже співробітник інвестиційної фірми «Конгрес-Інвест» Сергій Гончаренко.
Якщо ж у відповідь на інфляцію ФРС займе ще більш «яструбину» позицію, на ринку золота можуть початися розпродажі, але вони створять золоту можливість на майбутнє.
Надати новий імпульс цінам на золото може погіршення епідеміологічної ситуації у світі, нові локдауни та нові кризи.
«Золото — захисний актив. Це означає, що попит на нього зростає у періоди криз, коли традиційні інвестиційні активи, насамперед акції, стрімко втрачають свою вартість. А коли зростає попит — зростає й ціна активу. Наприклад, під час останньої світової фінансової кризи 2008−2009 років золото виросло з $712 у жовтні 2008 р. до $1212 у грудні 2009-го за тройську унцію, або на 70%», — зазначає аналітик із інвестицій «Фрідом Фінанс Україна» Роман Каліновський.
Читайте також:
Таким чином, на його думку, питання «чи буде золото дорожчати у 2022 році» можна перефразувати на «чи буде фінансова криза у 2022 році».
І на завершення джокер, який може стати ключовим фактором подорожчання, — настрій інвесторів. На перегрітих ринках 2021 року можна було бачити стрімке зростання активів, які «дорожчали, тому що дорожчали». Приклади можна наводити від біткоїну до Tesla. Така ж доля може спіткати і дорогоцінний метал.
Читайте також:
«Золото може мати перспективне майбутнє, якщо інвестори вирішать включити його у свої портфелі для диверсифікації. Приплив нових грошей дасть поштовх висхідному ціновому тренду, який так само почне залучати нові кошти в золото, що посилить зростання вартості. Ця тенденція може призвести до того, що ціна золота зросте вп'ятеро протягом декількох років, як це відбувалося з 1977 до 1980 рр. та з 2005 до 2011 рр.», — зазначає трейдер групи ICU Віталій Сивач.
Водночас він попереджає, що неможливо спрогнозувати, коли почнеться цей рух, а тому не виключено, що ціна на золото залишатиметься на нинішніх рівнях ще 5−10 років.
На думку керівника Exante Україна Володимира Познія, золото все ж виглядає як досить цікавий актив для захисту від знецінення заощаджень. «Критики часто вказують, що золото після піку у 2011-му повернулося до цих рівнів лише ненадовго у 2020 р. Однак це може бути не більш ніж невдалий період для порівняння, і легко знайти такі ж втрачені десятиліття для будь-якого значущого класу активів» — пояснює тимчасові труднощі експерт.
Інвестиційний аналітик Concorde Capital
«Тому одна із стратегій інвестування в золото — регулярно докуповувати (для багаторічних інвестицій, не для спекуляцій) на невелику частину тих коштів, що залишаються після витрат та інвестицій у інші інструменти», — радить він.
Читайте також:
Експерт зазначає, що ця стратегія підходить радше для довгострокових інвесторів, які готові до періодів просідання. Для золота такі просідання ще неодмінно будуть, найімовірніше і цього року.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...