За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Ідея витратити сотні тисяч
Хоча новини про метавсесвіт часто нагадують сюжети серіалу «Чорне дзеркало», інтерес до нього з боку технологічних гігантів виглядає не іграшковим. Тільки засновник Facebook Марк Цукерберг анонсував $10 млрд інвестицій у відповідний проєкт, а також набір 10 000 співробітників у Європі.
Метавсесвіт — це термін, що означає Інтернет нового покоління.
Нині Інтернет складається переважно з двовимірних сайтів, що виглядають як цифрові газети. Ми звикли споживати інформацію та купувати фізичні товари в мережі, але це вже вчорашній день.
Метавсесвіт — це 3D-простір, у якому люди через аватарів можуть взаємодіяти між собою та з цифровими об'єктами. При цьому цифрові об'єкти зливаються з фізичними в рамках єдиної екосистеми.
Зараз найбільш відомими прикладами метавсесвіту, хоч і в обмежених формах, є ігри Minecraft, Roblox, Fortnite, платформи віртуальної реальності Decentraland та Sandbox.
Крім Facebook, про наміри розвивати метавсесвіт говорять компанії Microsoft, Epic Games (розробник гри Fortnite) та чимало інших. У метасвесвіті, стверджують його ідеологи, ми будемо працювати, вчитися, спілкуватися та відвідувати івенти.
Великі компанії зі споживчого сектору уже давно почали переміщуватись у метавсесвіт. Торік бренд Gucci почав продавати свої аксесуари у грі Roblox, а Adidas випустив та розпродав колекцію одягу «Into the Metaverse».
Одяг продавався у цифровій формі (у вигляді non-fungible tokens, NFT), токени у 2022 році можна буде обміняти на фізичні об'єкти.
Розвиток технологій NFT, як різновиду блокчейну, робить можливим продаж цифрових активів та сприяє популярності інвестицій у них. Для NFT існує вторинний ринок (маркетплейс Opensea), де їх можна купувати-продавати за криптовалюти.
Інтерес бізнесу до NFT зріс після того, як Coca-Cola успішно продала цифрові брендовані предмети на Opensea.
Очікується, що у найближчі роки рітейл активно заходитиме у метавсесвіт.
Читайте також:
Оскільки компанії все частіше пропонують одяг, аксесуари, авто та інші предмети для аватарів, проводять модні покази у метавсесвіті, пропонують цифрові арт-об'єкти, то розвивається і відповідна інфраструктура. У платформі Decentraland є казино, віртуальна галерея Sotheby’s, бізнес- та торгові площі.
За даними The Economist, невеликі земельні ділянки землі у Decentraland при запуску платформи у 2017 році, коштували по $20, тепер — по $100 000.
У листопаді 2021-го компанія Tokens.com купила ділянку у модному кварталі Decentraland за $2,4 млн. Вже з’явилася ціла індустрія компаній, що пропонують послуги розробки, оренди та управління нерухомістю у метавсесвіті.
Звісно, незрозуміло, що може бути чинником зростання цін на віртуальну нерухомість за необмеженої пропозиції (на відміну від реальних об'єктів та земельних ділянок, які обмежені в кількості). У будь-якому разі усі ці теми значно менше дивують тих, для чиїх дітей аксесуари у Roblox є бажанішими за будь-який матеріальний подарунок.
Читайте також:
Утім, не тільки на представників поколінь Z та Альфа орієнтуються компанії, що виходять у метавсесвіт. Наприклад, у США вже зараз працює стартап Imageneria — перша у світі платформа цифрових 3D-друкабельних активів і 3D-друкабельних NFT (ювелірні вироби, аксесуари, декор у цифровій або фізичній формі). Наразі, запитів на лайфстайл товари стартапу більше у фізичній формі, покупці — переважно молодь у віці 18−35 років, користувачі Roblox та інших ігор. Проте, у компанії дуже сподіваються, що з розвитком метавсесвіту та ринку NFT, ситуація змінюватиметься.
Цифрові товари позиціонуються як інструмент екологічно відповідального споживання. В першу чергу коли йдеться про 3D-друкабельні активи, які можна замовити в одному кінці земної кулі, а роздрукувати у іншому.
Окрім любителів ігор та прихильників стійкого розвитку, метавсесвіт має поєднати і усіх тих, кого роз'єднала пандемія. Тим, хто звик проводити наради та івенти в Zoom, пропонується перейти на інший рівень і користуватися чимось на кшталт Microsoft Mesh for Teams. Завдяки цьому продукту аватари зможуть зустрічатися у розкішних просторах віртуальної реальності вже цього року.
Читайте також:
Можу лише погодитися з зауваженням видання The Economist, що пересічні користувачі не горять бажанням витрачатися на недешеве обладнання, що робить перебування у метавсесвіті більш реалістичним. Наприклад, мені було зовсім нецікаво гуляти по Decentraland зі звичайного ноутбуку.
Утім, апелювати до буму доткомів початку 2000-х, мені здається недоречним. Ми маємо справу з чимось іншим, з іншими концепціями, бізнес-моделями та світоглядами.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...