За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Минулий рік для фондових ринків виявився зірковим. Американський індекс S&P500 закривався на рекордному рівні 70 разів і закінчив 2021-й на 27% вищим, ніж починав. Головний індекс єврозони EuroStoxx50 зріс приблизно на 16%. Чи продовжать ринки перебувати на позитиві і як зміняться інвестиційні стратегії цього року, — розбирався «Мінфін».
Перший торговий день американський ринок відкрився зростанням. Поки що новинний фон досить спокійний. Але цей спокій може тривати недовго.
Читайте також:
Проти ринку можуть зіграти кілька ключових факторів:
Погіршення епідеміологічної обстановки у світі. Попередні дослідження підтверджують, що Омікрон менш небезпечний, ніж попередні штами коронавірусу. Але поява його нових модифікацій вноситиме на ринки нервозність.
Наприклад, перші новини про Омікрон та нову низку контрзаходів, які почали вводити багато країн у відповідь на погіршення епідеміологічної ситуації, чинили тиск на світову економіку та фондовий ринок. «З появою різних штамів коронавірусу виникають нові загрози та проблеми — від неефективності наявних щеплень, посилення проблем ланцюжків поставок до масового введення локдаунів», — пояснює таку реакцію Олег Алексєєв, аналітик
Подальше розкручування інфляції. Інфляція в США б'є тридцятирічні рекорди і вже перевищила річні темпи зростання 6,2%. Це пов'язують із ультрам'якою політикою ФРС та наслідками пандемії. Приміром, поширення коронавірусу і заходи влади спровокували порушення традиційних ланцюжків поставок. Через дефіцит комплектуючих та товарів стали зростати ціни.
Але для фондового ринку страшна не сама інфляція, а реакція на неї світових центробанків.
Монетарна політика ФРС та інших центробанків. Поки що найчіткіше про зміну курсу сигналізувала ФРС.
За підсумками
Банк Англії
«ФРС США та ЄЦБ не викуплятимуть облігації з ринку, штучно завищуючи на них ціни та знижуючи таким чином дохідність. Що залишиться, то це дефіцит бюджету, який потрібно буде фінансувати за допомогою ринку. Ринок, а не центробанки, тепер купуватиме нові випуски облігацій.
Це означає, що з нього вилучатиметься вільна ліквідність, щоб допомогти бюджету профінансувати дефіцит. За фактичного зниження ліквідності ціни на акції навряд чи продовжать своє стрімке зростання", — пояснив вплив згортання програм з викупу активів на фондовий ринок Віталій Сівач, трейдер групи ICU.
З великою ймовірністю ключову ставку ФРС підвищить вже на своєму засіданні 16 березня. Віталій Сівач назвав три причини, через які це негативно позначиться на ринку:
По-перше, спекулянтам буде дорожче брати в борг, щоб купувати акції. Що вища ставка, то дорожче залучати гроші. Спекулятивні покупки можуть знизитись.
По-друге, багато компаній оцінюються за моделями дисконтування фінансових потоків, які очікуються у майбутньому. Чим вища дисконтна ставка, у нашому випадку це облікова ставка, тим нижча дисконтована вартість майбутніх фінансових потоків сьогодні, а отже, ціни на такі акції мають падати.
По-третє, висока облікова ставка чинитиме фінансовий тиск на самі компанії через наявність у них високого боргового навантаження. Зі зростанням облікової ставки витрати на обслуговування боргу зростуть, що сильно вдарить по прибутку. Також висока облікова ставка може знизити кредитування та споживання в економіці в цілому, а значить і рівень продажів у компаніях, що також знизить їхню привабливість в очах інвесторів.
«Китайська проблема» та військова агресія Росії проти України. Торгові взаємини між США та КНР залишаються напруженими. А це заважає відновленню ланцюжків поставок та обмежує можливість відновлення технологічних компаній. Посилилися ризики делістингу китайських компаній із американського ринку акцій. Крім цього, є ризики стиснення ліквідності, зокрема через банкрутства девелоперів.
Посилення російської агресії проти України змусить Захід посилити санкції проти РФ, а це принесе додаткову турбулентність і на фондові ринки насамперед європейський.
Читайте також:
Тим не менш, багато інвесторів все ще зберігають оптимістичний настрій. Принаймні про це
Інвестори мають вагомі підстави для оптимізму:
Відновлення економіки. Незважаючи на масовий перегляд прогнозів через поширення Омікрона, економісти
Консалтингова компанія Pantheon Macroeconomics вважає, що економіка США у першому кварталі покаже 3-відсоткове зростання у річному обчисленні. За прогнозами ФРС, за підсумками року ВВП США зросте на 4%.
Європейський центральний банк очікує зростання ВВП єврозони в 2022 році на рівні 4,2%. «Завдяки стійкому економічному підйому є хороші шанси на ще один позитивний результат на фондовому ринку в 2022 році. Але оскільки підтримка грошово-кредитної політики слабшає, швидше за все, це буде зростання в межах 10%», — вважає Роберт Грейл, головний стратег приватного банку Merck Finck.
Фіскальне стимулювання. У Штатах узгоджується програма інфраструктурних видатків. Йдеться про близько $3 трлн з акцентом на створення нових робочих місць. Основні напрями витрат — транспортна інфраструктура, якість життя в будинках, інвестиції в людський капітал, дослідження та розробки.
Корпоративна звітність. Сезон звітності стартує приблизно 10 січня. Згідно з прогнозом FactSet, у IV кварталі мав збільшитися прибуток на акцію S&P 500 на 14,5% (р/р). У лідерах можуть виявитися сегменти промисловості та матеріалів (+104,4% та 61,1%). На 2022 р. загалом очікується +9%.
Під час пандемії численні корпорації показали надзвичайну стійкість та неодноразово представляли сильні бізнес-показники з мільярдними прибутками. На цьому фоні DekaBank також очікує на «дуже хороший рівень» дивідендної дохідності, особливо в Німеччині та Європі.
Сезонний ефект. Американський ринок акцій перебуває у своєму історично сильному періоді. З листопада до квітня середній приріст S&P 500 становив близько 8,5% порівняно з близько 2% у період із травня по жовтень (дані з 1960 р.). Ще один момент — січневий ефект, тобто різке зростання американського ринку після святкування Нового року. Він пояснюється «окрасою» вітрин, тобто оптимізацією податків.
Проблема в тому, що всі відомі обставини, що впливають на ринок, вже враховано в ціні акцій. Майбутні рухи цін виникнуть насамперед через нові події та сюрпризи — і, звичайно, ніхто не може їх передбачати зараз.
Невизначеності додає той факт, що інвестори зараз мають слідкувати за особливо великою кількістю проблемних областей. Саме тому цього разу як ніколи раніше прогнози експертів дуже сильно відрізняються між собою.
Bloomberg запитав експертів, де буде S&P 500 за рік. Розкид прогнозів склав 20%, від 4400 до 5300 пунктів. Прогнози розходяться так сильно вдруге протягом останніх десяти років.
Цікавий прогноз днями представив американський фондовий брокер Wells Fargo — ринок скоригується на 10% до літа, але після виборів у Конгрес індекси швидко відновляться.
Аналітики Credit Suisse очікують, що цього року продовжать зростання і європейські фондові індекси. Однак вони, як і раніше, відставатимуть від інших індексів розвинених країн.
За прогнозами німецького DekaBank, індекс Dax (відбиває динаміку акцій 30 найбільших за ринковою капіталізацією компаній на ринку Німеччини), що нині торгується на рівні 15 500 пунктів, до кінця 2022 року становитиме 17 500 пунктів або плюс 13%.
Пітер Березін, стратег BCA Research Inc, вважає, що 2022 стане «останнім ура» для фондового ринку. На його думку, перехід до обмежуючої монетарної політики займе певний час, тому на акції, особливо акції вартості, чекає період зростання.
У будь-якому разі нинішній рік вимагатиме коригування інвестиційних портфелів. З цією думкою солідарні усі експерти.
Читайте також:
Віталій Сівач, трейдер гурту ICU:
Щоб знизити збитки під час корекції ринку, інвестору можна спробувати комбінацію з кількох способів. Ті, хто має в портфелі акції, можуть розглянути купівлю портфеля call-опціону замість акцій. У такому разі при корекції портфель сильно не постраждає.
Можна спробувати інвестувати з перегрітого сектора зростання у досить дешевий сектор вартості. Акції компаній з цього сектора, такі як індустріальні, видобувні та фінансові коштують не так дорого і при просіданні всього ринку сильно коригуватися не повинні.
Ще варіант — недорогі акції ринків, що розвиваються, але сильний
Перша половина 2022 року може бути досить волатильною, тому інвестору слід бути обережнішим. Але якщо ситуація на ринках сильно погіршиться, то ФРС та ЄЦБ знову мають поспішити на допомогу ринкам, як це було раніше.
Ілля Кислицький, керівник департаменту аналітики Blackshield Capital Group
У разі більш високої інфляції та підвищення процентних ставок, фінансові компанії виглядають найбільш привабливими. Екологічні ініціативи, відновлення виробництва мікросхем та відновлення запасів металів призведуть до зростання автомобільної індустрії та «зеленої» енергетики. Після конференції ООН з питань клімату (COP26) країни-учасниці зобов'язалися до кінця 2022 року переглянути свої цілі на 2030 рік зі скорочення викидів.
Читайте також:
Це означає, що 2022 рік стане черговим роком дискусій про боротьбу зі зміною клімату, а метали (мідь, алюміній, нікель, срібло та ін.) та компанії, які залучені в розвиток та побудову реальної економіки, електрифікацію та декарбонізацію, показуватимуть позитивну динаміку.
Цифровізація бізнес-процесів визначає динаміку технологічних активів. Серед актуальних тем — хмарні технології, гібридний режим роботи, метавсесвіт (комбінація соціальної мережі, стрімінгу, геймінгу та комерції). Рекомендуємо звернути увагу на Roblox та Unity, як на гравців у метавсесвіті, і Okta, Cloudflare, UiPath, як бенефіціарів гібридного режиму роботи.
Олег Алексєєв, аналітик Alpari:
Основні сектори, які, на нашу думку, стануть лідерами зростання, — це нециклічні компанії. Вони стабільні незалежно від циклу і зростают попри зниження основних індексів. Проте за відновлення економіки, вони демонструють менший зростання, ніж циклічний сектор.
До нециклічних секторів відносяться:
Сектор споживання:
Сектор охорони здоров'я:
Сектор комунальних послуг:
Сектор зв'язку:
Саме в цих секторах варто шукати інвестиційні ідеї на 2022 рік, оскільки ризики потенційної корекції дуже великі.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...