За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Останній тиждень у 2021 році буде коротким. Валютний міжбанк працюватиме лише три дні — 28−30 грудня. У компаній та банків залишається мінімум часу, щоб завершити свої річні операції.
Робочий тимчасовий цейтнот у клієнтів буде головним драйвером та мотиватором для всіх учасників ринку найближчим часом. У цей же період держава має остаточно розрахуватися з експортерами за відшкодуванням ПДВ, держкомпанії — закрити свої борги перед контрагентами, а бюджетні організації — завершити всі розрахунки з постачальниками. Банки зосередяться на проведенні клієнтських операцій, у більшості з них не буде часу для серйозних спекуляцій з валютою.
Від часу та сум зарахування відшкодувань ПДВ та графіка розрахунків бюджетників із бізнесом багато в чому залежатиме курсовий тренд на торгах цими днями. Вихід значних обсягів гривневої ліквідності на ринок кардинально змінюватиме поведінку всіх гравців на міжбанку.
Поки що ж гривня у дефіциті, що змушує експортерів активніше продавати свій валютний виторг і одночасно знижує можливості імпортерів щодо купівлі валюти. Але багато що може змінитися у вівторок-середу, коли компаніям надійдуть усі основні суми відшкодувань ПДВ.
Отримавши гривню від держави, експортери посадять міжбанк на «голодний пайок». А ось покупцям вже нікуди буде особливо подітися — адже до кінця року залишаться лічені години. Їм доведеться погоджуватися з умовами продавців, що призведе до додаткового тиску на курс нацвалюти та можливих спекулятивних розгойдувань котирувань дрібними банками-спекулянтами.
Дещо підстрахують ринок дії держкомпаній. За даними Мінфіну, вони змушені будуть продавати свої кредитні валютні кошти, щоб розрахуватися з місцевими постачальниками. Ще один позитивний фактор — зарахування валютних надходжень за неробочий в Україні, але робочий у США та Європі понеділок. Частина експортерів її продасть до кінця року, навіть незважаючи на отримання відшкодувань ПДВ.
Необхідність закриття операцій на звітну дату призведе до зростання обсягів торгів у вівторок-середу. Але вони частково знизяться у четвер — останній робочий день цього року на валютному міжбанку. Більшість великих клієнтів волітиме не ризикувати і закриє всі свої основні обсяги операцій з валютою у вівторок-середу, а в останній повноцінний робочий день на валютному ринку — вже лише «рихтуватиме» свої операції з валютою на звітну дату.
Читайте також:
Ми не очікуємо особливих сюрпризів від останнього цього року аукціону Мінфіну з розміщення
Ще у п'ятницю, 24 грудня, чиновники анонсували розміщення на ньому гривневих паперів на терміни 56, 350, 476, 672, 1036 та 1596 днів. Але після консультацій з первинними дилерами переграли умови аукціону. І виставили на продаж папери на 56, 147, 350, 672 та 1036 днів. Тобто прибрали найбільш довготривалі облігації та папери на 476 днів, але додали короткі на 147 днів. Це говорить про те, що інвестори не готові грати «в довгу», очікуючи подальшого зростання дохідності. Тому чиновники змушені робити ставку на купівлю ними коротших ОВДП.
Через різдвяні та новорічні свята нерезиденти вже не будуть особливо активними ані на первинному, ані на вторинному ринках ОВДП. Основними покупцями облігацій цього разу будуть місцеві гравці. Враховуючи, що серед пропозицій є папери практично на всі затребувані короткі терміни, швидше за все, активно скуповуватимуть короткі папери на 56 днів і 147 днів. А ось довготривалі облігації не будуть особливо популярними на цьому аукціоні, оскільки інвестори чекають на поступове підвищення дохідності за ними. Що зараз поступово і відбувається.
Читайте також:
За нашим прогнозом, 28 грудня Мінфін України зможе розмістити гривневі ОВДП з дохідністю від 10,50% до 12,90% річних, залежно від їх термінів. Загальний обсяг продажу перебуватиме в діапазоні від 3,9 до 8,6 млрд. гривень.
29 грудня Мінфін виплатить відсотки за 5 випусками гривневих ОВДП. Але погоди на ринку це не зробить, тому що у нерезидентів практично не залишиться часу на купівлю валюти цього року. Та й основними одержувачами виплат цього разу будуть місцеві банки.
Чинник ліквідності в банківській системі цього разу не працюватиме проти гривні. Коррахунки банків на ранок у період 28−30 грудня перебуватимуть в межах коридору від 41 млрд до 68 млрд гривень.
У курсоутворенні велику роль відіграватиме НБУ. Особливо у моменти виходу на ринок великих гравців приватного сектору та держкомпаній. Регулятору доведеться всі три робочі дні цього тижня уважно стежити за тим, що відбувається на міжбанку, і за необхідності виходити на ринок із відповідними інтервенціями. Їхні цінники в такі моменти будуть головним курсовим орієнтиром для всіх учасників торгів.
На готівковому валютному ринку. У період новорічних свят населення традиційно активно здає валюту. За рахунок цього готівковий ринок часто перетворюється на окремого повноцінного гравця і не завжди чітко слідує за міжбанком. Ця тенденція спрацює цього тижня. Здебільшого власники обмінок орієнтуватимуться не так на поведінку міжбанку, як на реальний обсяг попиту та пропозиції з боку громадян у своєму регіоні та наявність у них вільної гривні та валюти.
Читайте також:
Зароблятимуть фінансисти переважно у форматі «з обігу». Але, користуючись дефіцитом гривні у більшості громадян у період новорічних покупок, вони періодично намагатимуться занижувати курс прийому валюти, залежно від рівня конкуренції та «бойкості» місця розташування своїх точок обміну валюти.
«Мінфін» прогнозує на 27−31 грудня коридор:
Через специфіку новорічного періоду та різноплановість завдань у банків та фінкомпаній-власників обмінок розкид котирувань в обмінниках буде набагато ширшим, ніж у будь-які інші періоди року.
На міжбанку. Головними факторами для курсоутворення на торгах у робочий період 28−30 грудня будуть:
1) операції найбільших клієнтів у період завершення року, суми та час зарахувань експортерам відшкодувань ПДВ;
2) можливі виходи НБУ з інтервенціями та їх цінники;
За прогнозами «Мінфіну», 28−30 грудня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 27,05−27,40 гривень, а
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...